Program Sayfası


SU ÜRÜNLERİ PROGRAMI


Ülkemiz geneli ve bölgemiz itibarıyla yaşam kaynağımız ve her geçen gün önemi daha artan sucul ortamlarımızın (akarsu, göl, gölet, lagün, yer altı kaynakları ve denizlerimiz) ve kaynaklarımızın kullanımı, korunması, yönetilmesi ve yararlanılması konularında faaliyet gösteren her kamu ve özel sektörümüzün Su Ürünleri Teknikerleri’ne ihtiyacı olacaktır.
Mezunların Alacağı Ünvanlar ve İstihdam Alanları
Meslek Yüksek Okulu Su Ürünleri Programını bitiren öğrencilerimiz Su Ürünleri Teknikeri ünvanını almaktadır.
 
Bu Programdan Mezun Olacakların İş Bulma Olanakları
- Özel sektöre ait su ürünleri üretim ve işleme tesislerinde
- Akvaryum balığı üretim tesislerinde ve balık çiftliklerinde
- Tarım Bakanlığı,
- Çevre Bakanlığı,
- DSİ
- Belediye ve üniversitelere bağlı su ürünleri üretim çiftliklerinde çalışabilirler.
- Ayrıca çeşitli kredilerden de faydalanarak kendi adlarına işyeri açabilme olanakları da vardır.
 
Su Ürünleri ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda (DGS) başarılı oldukları taktirde; Su Ürünleri, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği, Hayvansal Üretim lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. Su ürünleri program öğrencileri konularında deneyimli elemanlar olarak özel balık üreticileri tarafından aranan kişiler olarak hayata atılacaklardır.
 
Ekonomiye katkısı

Genelde Ülkemiz ve özelde bölgemiz su ürünleri üretim ve işleme tesislerinde teknik eleman olarak görev yaparak ihraç ettiğimiz ürünlerimizin başında gelen su ürünleri üretimine katkı getirilecektir. Su kaynaklarımızın daha doğru ve etkili kullanımı gerçekleştirilecektir.